Wycieczka zagraniczna.

Decyzja o wyjeździe na wczasy lub wycieczkę podczas urlopu jest najczęściej poprzedzona rodzinnymi dyskusjami, naradami, wspólnym wyszukiwaniem i przeglądaniem ofert biur podróży. Wielu rodaków na cel swoich urlopowych wojażów wybiera zagranicę. Aby wycieczka zagraniczna była udana, warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na właściwe przygotowanie się do urlopu.

Ustal termin.
Jeśli jedziemy na wycieczkę w pojedynkę lub w parze, termin wyjazdu to będzie nasz urlop, którego udzieli nam szef, albo w przypadku własnej działalności gospodarczej sami zadecydujemy, kiedy robimy sobie przerwę w pracy. Jeśli nasza wycieczka zagraniczna ma być wyprawą rodzinną, a nasze dzieci chodzą już do szkoły, to nasz urlop musimy zgrać w czasie z wakacjami letnimi lub feriami zimowymi.
Ustalając termin wyjazdu warto sprawdzić, czy nasi krewni albo przyjaciele będą mogli zaopiekować się naszym mieszkaniem, domem, ogrodem czy zwierzętami, których na daleką wyprawę zabrać nie możemy.
Osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę mogą zabezpieczyć się przed przesuwaniem terminu urlopu za pomocą wpisania terminu przyszłorocznego urlopu do planów, które w grudniu ma obowiązek przedstawić związkom zawodowym kierownictwo firmy. Ustalenie daty naszego urlopu to dość solidne zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami finansowymi, które są udziałem osób rezygnujących z wykupionych w biurze podróży usług turystycznych. W przypadku, gdy nikt nie daje nam gwarancji dotrzymania terminu naszego letniego urlopu, warto wykupić ubezpieczenie wypoczynku z tytułu całkowitej rezygnacji lub z opcją możliwości nieodpłatnego przesuwania terminu wyjazdu.

Wybierz kierunek.
Badania Polskiej Izby Turystyki przedstawiane co rok w listopadzie informują jakie kierunki podróży wybierali klienci polskich biur podróży w miesiącach kwiecień – sierpień roku, którego badania dotyczą.
W roku 2018 najpopularniejszym kierunkiem podróży była, podobnie jak w poprzednich sezonach, Grecja. Wypoczynek na greckich wyspach lub w Grecji kontynentalnej wybrało prawie 32% ogółu klientów wyjeżdżających za granicę. Na drugim miejscu znalazła się Turcja – prawie 15% turystów z Polski odwiedziło przede wszystkim kurorty na Rivierze Tureckiej. Po kilku latach załamania, które spowodowane było zamachami terrorystycznymi, Turcja powróciła znów do grona ulubionych miejsc letnich wypraw rodaków. Trzecim kierunkiem chętnie wybieranym przez Polaków jest Bułgaria – 13,6% wyjeżdżało do kurortów na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Kolejne kierunki to: Hiszpania, Egipt, Albania. Włochy, Tunezja, Chorwacja i Cypr.
Decydując o wyborze kierunku miejmy na uwadze potrzeby i możliwości nasze i naszych bliskich. Wybór bardzo egzotycznych i odległych kierunków nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy podróżujemy z osobami starszymi lub chorymi, dla których długa podróż samolotem albo przebywanie w trudnych warunkach klimatycznych mogą być bardzo dużym, niebezpiecznym obciążeniem dla organizmu.
Podróż z bardzo małym dzieckiem też lepiej odbyć do kurortów bliżej naszego kraju – długie przeloty nie wpływają dobrze na niemowlęta.

Zadecyduj o formie wypoczynku.
Jeśli termin i kierunek już ustalone, to czas na wybranie formy wypoczynku. Jak podaje raport Polskiej Izby Turystyki Polacy najczęściej wybierają pobyty wypoczynkowe w kurortach z opcją wyżywienie all inclusive. W Egipcie na taką opcję decyduje się ponad 75%, w innych krajach mniej, ale i tak all inclusive jest najchętniej wybieraną opcją pobytu. Jeśli chcemy zwiedzać – podróżować samochodem po wyspie, wykupić kilka wycieczek fakultatywnych u miejscowych touroperatorów, to opcja luksusowych wczasów w kurorcie nam nie jest potrzebna. Po co mamy płacić ogromne kwoty za całodzienne wyżywienie, skoro całe dnie będziemy spędzać na zwiedzaniu. Może lepszą opcją jest wówczas HB – śniadania i obiadokolacje, albo HB+ czyli śniadanie, obiadokolacja z napojami. W każdym razie forma wypoczynku i opcja wyżywienia to sprawa indywidualna i zależy wyłącznie od sposobu spędzania czasu podczas wypraw na urlop.
Osoby aktywne mogą skorzystać z wycieczek objazdowych. Wycieczka zagraniczna mająca w programie objazd trwający tydzień lub więcej jest dość wyczerpująca – codzienna zmiana hotelu, wczesne wyjazdy o poranku, ciągłe zmęczenie upałem, tłokiem, hałasem a nade wszystko pokonywaniem znacznych odległości autokarem, to propozycja tylko dla zdrowych i wytrwałych turystów.
Można wykupić wycieczkę będącą połączeniem obu form – tydzień spędzić na objazdowym zwiedzaniu najciekawszych obiektów kraju, a potem w drugim tygodniu wypocząć w hotelu nad oceanem.

Dla osób, które nie chcą marnować czasu na nic nierobienie ciekawą propozycją są pobyty tematyczne. To nic innego jak wczasy połączone z nauką. Można skorzystać z kursu tańca, jazdy konnej, nauki języków. Można nauczyć się pilotażu helikoptera, nurkowania albo robienia ozdób z papieru. Wybór jest bardzo szeroki, a jeśli mamy szczególne wymagania co do program naszego wyjazdu, to biuro podróży gotowe jest przygotować ofertę pobytu „uszytą na miarę”, czyli spersonalizowaną zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Bądź bezpieczny.
Wakacje udane, to takie z których cali i zdrowi wrócimy do domu. Wybierajmy więc wycieczki w miejsca bezpieczne pod każdym względem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej umieszcza aktualne informacje o stanie bezpieczeństwa we wszystkich państwach na świecie. Jakiekolwiek zagrożenia spowodowane wydarzeniami politycznymi albo wywołane klęskami naturalnymi są odnotowywane – warto czytać i stosować się do tych ostrzeżeń.
Dobrze jest jechać w podróż z kompletem ubezpieczeń zdrowotnych, OC, NW, bagażu – jeśli spotka nas coś złego, pieniądze z ubezpieczenia pomogą nam wyjść z opresji.
Przed podróżą warto przyswoić choć minimum wiedzy na temat obyczajów, religii, systemu politycznego i prawnego państwa, do którego zmierzamy. Dużo informacji na ten temat można znaleźć na blogach podróżników lub w przewodnikach turystycznych. Dzięki takiemu obyciu unikniemy sytuacji krępujących, a nawet groźnych z punktu widzenia odpowiedzialności prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here