Wycieczki jednodniowe - Kreta

Kreta to największa wyspa grecka. Mimo że sama w sobie jest niesamowicie atrakcyjna, to jedna turyści, którzy spędzają tutaj urlop decydują się niekiedy na urządzenie sobie jednodniowych wycieczek fakultatywnych. Dziś przedstawiamy przewodnik po najciekawszych atrakcjach wyspy, które można zobaczyć z wycieczką fakultatywną.

Wycieczki jednodniowe objazdowe po wioskach wokół Chania
To wycieczka, która musi trwać około 5 godzin. Organizatorzy takich wycieczek zwykle odbierają wszystkich uczestników spod hoteli i ruszają terenowymi autami po wyspie. Tam przedstawiają im najciekawsze małe wioski kreteńskie, które są niezwykle malownicze. Wśród atrakcji jest też zwiedzanie muzeum folkloru kreteńskiego. Niestety, wycieczki tego typu nie są organizowane przez Polaków, dlatego przewodnik mówi tylko po grecku i angielsku. W programach zwykle są też odwiedziny w fabrykach sera oraz w rozlewniach tradycyjnej raki. Organizatorzy wycieczki zabierają turystów również do piekarni, gdzie można spróbować tradycyjnego kreteńskiego chleba, posmarowanego oliwą z oliwek. Dodatkowo, w programie wycieczki jest obiad w jednej z greckich tawern: „Kafeneio“. Koszt takiej wycieczki to nie więcej niż 80 euro. Uznajemy, że bardzo warto!

8-godzinne safari na Krecie
Safari na Krecie? Wydaje się to dość dziwne, a jednak. Mimo że na Krecie oczywiście nie ma zwierząt zamieszkujących rejony sawanny, po których urządza się tradycyjne safari, to jednak warto poznać i kreteńską faunę i florę. Wsiadając do terenowego samochodu dostarczanego przez organizatorów takiej wycieczki nie każdy z nas spodziewa się tak wysokich skoków adrenaliny tego dnia!

Safari na Krecie biegnie wzdłuż ścieżki minojskiej, czyli po górach. Po drodze można zobaczyć wspaniałe jaskinie, w tym tę jaskinię, w której urodził się Zeus. W programie przewiduje się skorzystanie z grilla urządzanego przez przydrożną knajpkę. W cenie jest oczywiście nieograniczony dostęp do miejscowego wina. Uczestnicy wycieczki jednodniowej mogą także zwiedzić schronisko dla pasterzy, którzy wypasają tutaj owce. Przypominamy bowiem, że kreteńskie góry to miejsce, w którym pasie się owce, aby pozyskiwać skóry oraz sławny na cały świat ser kozi typu greckiego. Dodatkowo, uczestnicy tej jednodniowej wycieczki po kreteńskim górskim szlaku mogą zobaczyć pokaz tradycyjnego rzemiosła w jednym z Parków Rozrywki urządzonych na szlaku. Turyści chwalą sobie tego typu wycieczkę ze względu na możliwość zobaczenia wiosek, w których czas jakby się zatrzymał. Można tutaj zobaczyć pola uprawne wraz ze sposobami uprawiania rolnictwa, który na Krecie jakby nie zmienił się od lat.

Wycieczka jednodniowa na Balos
Wycieczka na lagunę cieszy się szczególną popularnością wśród turystów odwiedzających Kretę. Balos znajduje się na samym krańcu zachodnich wybrzeży Krety. Aby tutaj dojechać, trzeba długo przedzierać się przez wyspę, jednak warto. Ze względu na długi czas podróży, warto wybrać takiego organizatora wycieczek, który zapewnia klimatyzowany autokar.
Uczestnicy wycieczki po dojechaniu nad Zatokę mają czas dla siebie. Mogą wykąpać się w krystalicznie czystych wodach Balos Bay. W programach wycieczek organizowanych w te rejony jest często również zwiedzanie twierdzy weneckiej, która zlokalizowana jest na wyspie Gramvousa. Stamtąd są piękne widoki, dlatego nie należy rezygnować z tego punktu programu wycieczki jednodniowej na Balos.

Spinalonga – jednodniowy rejs statkiem na wyspę trędowatych
Rejs tradycyjną grecką łódką na wyspę Spinalonga to ciekawostka dla osób, które wcześniej zapoznały się z historią tego miejsca. Mimo że nie ma tutaj szczególnych widoków, to jednak podróż ta może być niesamowitym przeżyciem duchowym dla wielu z nas. Po pierwsze, należy wiedzieć, że Spinalonga to wyspa, do której kiedyś transportowano trędowatych, aby tam w spokoju umierali. Gdy zdiagnozowano, że ktoś jest trędowaty, od razu skuwano go i zmuszano do eksmisji. W ten sposób nie zagrażał więcej pozostałym mieszkańcom Grecji. Wyspa ta wygląda upiornie. Znajduje się tam wielki budynek (w dawnych czasach pełnił funkcje weneckiej fortecy), w którym mieszkańcy czekali na śmierć.
Aby dostać się na wyspę, należy udać się do portu w Elaounda na Krecie. Stamtad można za kilka euro popłynąć. Wrażenia są dobre, bo możemy wyobrazić sobie, jak w dawnych czasach czuli się mieszkańcy Grecji wygnani na Spinalongę. Wiedzieli, że po podpłynięciu do portu nie będą już mieli drogi odwrotu. Rejs statkiem jest bardzo ożywczy w czasie greckich upałów.

Jednodniowy spacer po Wąwozie Samaria
Wąwóz Samaria to Park Narodowy na terenie Krety. Wielu turystów decyduje się na przejście go w klapkach i bez wody – odradzamy. Należy wybrać sobie nieco chłodniejszy dzień na przejście przez wąwóz. W trakcie przejścia będziemy widzieli wspaniałe ściany wapienne, a także małe urokliwe wioski, w których wciąż żyją ludzie. Wycieczka z przewodnikiem po wąwozie Samaria kosztuje około 260 zł. Czas trwania wycieczki to około 13 godzin. Przewodnik oprowadzi nas po wąwozie i pokaże po drodze najbardziej kluczowe ciekawostki o tym miejscu. Pamiętajmy, że wąwóz ciągnie się przez 18 kilometrów i nie można po prostu nagle zejść ze ścieżki na autobus. Gd do niego wejdziemy, będziemy musieli go przejść w całości lub odpowiednio wcześnie zawrócić jeśli uznamy, że wycieczka nas przerasta.

Jednodniowa wycieczka do Chania
Osoby, które nie zatrzymały się w Chania na urlop, powinny pojechać do tej miejscowości na jeden dzień na wycieczkę. Jest to dawna stolica wyspy, z pięknym weneckim portem. Warto zwiedzić tę miejscowość, aby w pełni poczuć czym jest Kreta. Jest to też jedno z najstarszych miejsc zamieszkiwanych przez ludzi w całej Europie – bo historia tego miejsca sięga prawie 4 tysięcy lat. Znajduje się tutaj kilka zabytkowych kościołów, muzeów oraz oczywiście wspaniałych miejsc do zjedzenia pysznego posiłku. W oddaleniu ok 30 km od Chania jest lotnisko, do którego można dolecieć z Krakowa lub z Warszawy. Warto skorzystać z tego i zarezerwować sobie noclegi właśnie w tym mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here