Wakacje w Grecji

Grecja jest jednym z najpopularniejszych krajów, do których zmierzają Polacy w czasie wakacji. Leży na południu Europy, co gwarantuje bardzo ciepły klimat i generalnie gwarancje dobrej pogody w czasie urlopu – nie ma możliwości, aby trafić na deszcz, upał jest po prostu latem praktycznie zawsze. Kraj położony jest nad Morzem Śródziemnym, w tym nad jego dwoma częściami – nad Morzem Egejskim oraz Morzem Jońskim. Patrząc od strony praktycznej, dla Polaków podróżowanie do Grecji jest także dosyć wygodne, ponieważ kraj ten jest również członkiem Unii Europejskiej. W ten sposób nasi rodacy mogą odwiedzić kraj bez konieczności załatwiania sobie wizy, która potrzebna jest m.in. do sąsiedniej Turcji. Grecja należy do układu z Schengen, więc do poruszania się po jej terenie wystarczy tylko i wyłącznie dowód osobisty, nawet nie trzeba posiadać paszportu. Tego typu ułatwienia dla mieszkańców Polski, którzy nie lubią zbytniej biurokracji z pewnością będą dosyć dobrą wiadomością. Oczywiście jednak tego typu ułatwienia będą interesować tylko i wyłącznie osoby poruszające się samolotem. Niestety nie jest już aż tak dobrze w przypadku ruchu samochodowego. Aby dojechać do Grecji, należy przejechać przez terytorium Albanii, Serbii, Macedonii bądź Bułgarii – wszystkie te trzy kraje nie są w układzie z Schengen, a więc należy mieć wyrobiony paszport i przygotować się na drobiazgowe czasami kontrole graniczne. Poruszając dalej kwestie techniczne, warto powiedzieć, że Grecja znajduje się w ofercie praktycznie każdego polskiego biura podróży, więc jeżeli samemu nie chce się organizować sobie wakacji, jest to jak najbardziej możliwe przez pośredników. Oferta grecka nie traci na popularności, zwłaszcza w momencie, kiedy Polacy zaczynają coraz bardziej nie ufać kurortom tunezyjskich oraz egipskim obawiając się braku bezpieczeństwa. W Grecji powszechny w Europie problem migracyjny istnieje aczkolwiek nie jest on w jakikolwiek sposób trudny dla turystów. Dzieje się tak z prostego powodu: Grecja nie jest docelowym punktem migracyjnej fali i raczej nie koncentruje się na tym, aby zostać tam na stałe. Omawiając aktualną sytuację w Grecji należy wspomnieć jeszcze, że obecnie kraj boryka się z bardzo dużym kryzysem finansowym, który przymusił niejako rządzących do wzięcia potężnego kredytu od innych europejskich krajów. Niektórzy sceptycy prorokują nawet wyjście Grecji ze strefy euro, ale uspokajając turystów, na ten moment obiegową walutą tego kraju jest cały czas właśnie euro.

Wakacje w Grecji zazwyczaj kojarzą się z rajskimi plażami i malowniczymi wyspami – kraj bowiem położony jest na setkach mniejszych lub większych wysepek, na których znajdują się urocze kurorty. Najczęściej wybieranymi są Santorini, Rodos czy największa grecka wyspa, czyli Kreta. Znajduje się na nich wiele różnych ośrodków świadczących turystyczne usługi na najwyższym poziomie europejskim. Pięknie utrzymane plaże najczęściej łączą się z krystalicznie czystą i bardzo ciepłą wodą, co powoduje, że wypoczynek jest szczególnie udany. Grecja jest jednym z najlepszych krajów dla każdego, kto lubi spędzać czas błogo leniuchując i opalając się na gorącym piasku. Dla aktywnych warto jednak powiedzieć, że Grecja ma bardzo pofałdowane, a wręcz górskie ukształtowanie terenu i istnieje możliwość odwiedzenia wyżej położonych miejsc praktycznie na każdej wyspie. Nie trzeba dodawać, że z tego typu punktów widokowych roztacza się cudowna panorama na ogrom wody i pięknej przyrody. Również charakterystyczne dla błogich, greckich wysepek jest dbanie o wysoką estetykę i styl lokalnej zabudowy – np. Santorini słynie z urokliwych, białych domków na skalnych zboczach. Oczywiście nie jest tak, że oblężenie w sezonie przeżywają tylko i wyłącznie ośrodki położone na wyspach, ale dają one swego rodzaju wyciszenie i możliwość pobycia przez tydzień lub dwa w swoim osobistym raju. Działa jednak kilka poważnych regionów turystycznych w Grecji kontynentalnej chociażby w pięknej Tesalii. Przybywającym do tego państwa, warto jeszcze powiedzieć parę słów o tamtejszej kulturze: Grecy są narodem bardzo wolnym, nigdzie się nie spieszą, a więc mają zupełnie inną mentalność niż większość Polaków. W południe najczęściej urządzają sobie siestę, czyli przerwę w pracy, w której wracają do miejsc zacienionych – upały są bowiem męczące. W tym okresie zamiera większość punktów handlowych i restauracji.

Grecja to jednak nie tylko piękne plaże i charakterystyczna mentalność, ale również bardzo ważna dla cywilizacji światowej kultura i historia. To właśnie w tym miejscu powstawały starożytne polis trzy tysiące lat temu, które dały początek dzisiejszemu pojęciu społeczeństwa. W Grecji działał Sokrates, Platon oraz Arystoteles, w starożytnych Atenach narodziła się demokracja. Starożytne korzenie widać po dziś dzień w zachowanych monumentalnych czasami zabytkach z tamtego okresu. Przede wszystkim usiany jest nimi półwysep Peloponez oraz Achaja. W ten sposób osoby zainteresowane historią i kulturą mogą urządzić sobie podczas wyprawy do Grecji bardzo wiele interesujących i pouczających wycieczek fakultatywnych. Z pewnością polecić warto chociażby Olimpię, czyli miejscowość, w której odbywały się począwszy od 776 roku przed naszą erą igrzyska olimpijskie, których tradycja kontynuowana jest po dziś dzień. Wówczas oczywiście zawody wyglądały zupełnie inaczej, a rozgrywane były ku czci Zeusa, najważniejszego boga w greckim panteonie. Zwycięzca olimpijskich zmagań powszechnie zyskiwał w Grecji wielką sławę, a w swoim polis, czyli państwie-mieście był prawdziwym bohaterem. Zabytki kultury starożytnej oglądać można również w dużych ilościach w Mykenach, w których zachowały się ślady kultury poprzedzającej starożytnych Greków. Wiele interesujących śladów starożytnych pozostało również w Delfach, gdzie znajdowała się wyrocznia, w Atenach, w których kwitła demokracja, a także w Koryncie, który pełnił funkcje bardzo ważnego ośrodka handlowego. Nie można zapomnieć także o samej górze Olimp, która uznawana była przez Greków za świętą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here