Wyszukiwarka wakacji.

Przeglądanie katalogów z ofertami biur podróży to dość przyjemna czynność. Piękne zdjęcia egzotycznych krajobrazów, luksusowych wnętrz hotelowych, smakołyków w restauracjach rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do odwiedzenia pokazywanego na fotografiach miejsca. Opisy w katalogach czasem są rozbudowane o informacje dotyczące kraju, który ma być celem naszej podróży – język, waluta, przykładowe ceny podstawowych produktów, terminy świąt państwowych. Jednak katalogi w formie tradycyjnej mają ograniczoną ilość miejsca a w stosunku do internetowych mają zasadniczą wadę – po wydrukowaniu nie są aktualizowane. Może się zdarzyć że nieaktualne są już terminy, ceny albo nawet hotele, które wcześniej organizator miał zarezerwowane. W katalogach nie ma również aktualnych opinii o hotelu czy kraju oraz najnowszych zdjęć zrobionych przez innych podróżnych – takie opinie i zdjęcia mogą nam czasem bardziej pomóc przy dokonywaniu wyboru, niż najlepsze katalogi zawierające obietnice rajskiego wypoczynku.

Poszukując pełnej i aktualnej informacji o podróży warto skorzystać z nowoczesnych platform internetowych. Wyszukiwarka wakacji może być ograniczona tylko do jednego biura podróży, ale może być potężnym zbiorem informacji pozyskanych od dziesiątek organizatorów wakacyjnych wyjazdów.

Jak działa wyszukiwarka wakacji?
Można wyszukiwarkę potraktować jak zwykły katalog i przeglądać strony kolejno tak długo, aż trafimy na odpowiednią ofertę. Ale szkoda na to czasu – lepiej skorzystać z funkcji filtrów w wyszukiwarce, co znacznie skraca czas poszukiwania.
Dobra wyszukiwarka wakacji filtruje dane o wyjazdach przede wszystkim według:
– kierunku wyjazdu
To nic innego, jak lista państw i regionów do których można jechać. Zaznaczając państwo trzeba pamiętać, że może mieć ono wiele regionów, więc nasze wyszukiwanie można zawęzić jeszcze bardziej i odznaczyć filtr z regionem. Na przykład po zaznaczeniu Hiszpanii wyświetlić się nam może ponad dwadzieścia nazw. Jeśli jesteśmy zdecydowani na region, to od razu zaznaczmy państwo i region – dla przykładu klikamy Hiszpania – Fuerteventura i mamy tylko oferty pobytu na tej jednej hiszpańskiej wyspie.
– daty wyjazdu i powrotu
To część wyszukiwarki, którą warto wybierać zawsze. Jeśli nie odznaczymy tego filtra przy wyszukiwaniu, to wyświetli nam się ogromna ilość ofert, co nie ułatwi nam wyszukiwania. Przy oznaczaniu daty podać można tylko datę wyjazdu albo ostateczną datę powrotu z wojaży.
– środka transportu
Przy wybieraniu kierunków bliższych mamy opcję autokar, samolot, dojazd własny. Kierunki dalekie są dostępne wyłącznie z podróżą lotniczą. Wyszukiwarki mają również rejsy statkami wycieczkowymi. Wówczas nasza podróż składa się z dwóch części – najpierw lot do portu a potem przesiadka ma statek.
Jeśli wybieramy autokar lub samolot możemy wskazać na miejsce wyjazdu – w wyszukiwarce zaznaczamy nazwę portu lotniczego albo miasto, które jest przystankiem na trasie autokaru. Trzeba pamiętać, że przy wyborze niektórych kierunków nie ma wyboru – odległe podróże są zazwyczaj zaczynają się na Lotnisku im. Chopina w Warszawie.
– formy oraz opcji wypoczynku
Poszukując ofert warto skorzystać z filtra związanego z formą wypoczynku. Jeśli interesują nas wyłącznie wycieczki objazdowe, to dzięki zastosowaniu wyszukiwarki pominiemy setki ofert innych niż te preferowane przez nas.
Podczas wyszukiwania formy można również zaznaczyć opcję żywieniową. Do wyboru mamy: B&B (tylko śniadania), HB (śniadania i obiadokolacje), FB (śniadanie, lancz, kolacja), all inclusive (w cenie są wszystkie posiłki oraz napoje), ultra all inclusive to pełen bardzo bogaty pakiet żywienia i napojów wraz z dodatkowymi usługami na przykład spa.
– długości pobytu
Ten wskaźnik warto zaznaczać jeśli mamy ograniczony czas urlopu i środki finansowe – a tak zazwyczaj jest. Z badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Turystyki wynika, że Polacy najczęściej wybierają wyjazdy trwające nie dłużej niż dziesięć dni.
– ceny ofert
To filtr, który znacznie skraca cały proces wyszukiwania. Jeśli znacznie ograniczymy kwotę, którą chcemy czy możemy przeznaczyć na wakacje, to nie trzeba zaznaczać innych filtrów. Niewygórowana cena sama w sobie wyeliminuje część kierunków czy opcji pobytu.

Przed użyciem platformy warto sprawdzić, czy dana wyszukiwarka wakacji ma opcję schowka, w którym możemy gromadzić interesujące nas oferty po to, aby dokonać ich porównania i ostatecznego wyboru. Czasem spotyka się bardzo zaawansowane opcje, w których zapisane w schowku informacje są porównywane ze sobą ze względu na niektóre cechy, na przykład cenę czy klasę hotelu.
Na stronach wielu wyszukiwarek można znaleźć również opinie podróżnych. Oczywiście opinie umieszczane są także na stronach touroperatorów, ale czy zawsze można zaufać moderatorom tych opinii to już inna kwestia. Wydaje się mało prawdopodobne, aby biuro podróży pozwalało na umieszczanie na swojej stronie negatywnych opinii o hotelu, wyżywieniu, pracy rezydentów czy pilotów wycieczek. W wyszukiwarkach, które są niezależne, każdy może wypowiadać się o wypoczynku swobodnie i umieszczać zdjęcia. Czasem opinie innych podróżnych mogą pomóc w wyborze oferty oraz dzięki zawartości licznych porad praktycznych znacznie ułatwiają nam funkcjonowanie w miejscu, do którego zmierzamy. W opiniach umieszczanych na stronach popularnych wyszukiwarek wakacji są recenzje turystów z całego świata – warto czytać więc nie tylko te w języku polskim, żeby mieć pełniejszy obraz opisywanego miejsca.

Niejedna wyszukiwarka wakacji poza funkcją katalogu ofert jest również narzędziem służącym dokonaniu rezerwacji. Biura podróży współpracujące z właścicielami wyszukiwarek często korzystają z tej wygodnej formy sprzedaży swoich usług. Klienci po wyszukaniu odpowiedniej dla siebie oferty mogą dokonać bezpośredniej rezerwacji na stronie wyszukiwarki, albo są przekierowywani na stronę biura podróży, aby dokończyć proces zakupu wyjazdu.
W poszukiwaniu ofert pomagają też czaty z doradcami – podczas wyszukiwania w prawym dolnym roku ukazuje się okno czatu, w którym możemy wpisać pytanie do doradcy. Doradca odpowie nam na czacie lub skontaktuje się z nami telefonicznie, jeśli podamy mu numer naszego telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here