Gdzie na tanie wakacje?

Które kierunki są jednocześnie atrakcyjne i tanie? Gdzie pojechać na dziesięciodniowy turnus w szczycie sezonu w cenie nieprzekraczającej tej, jaką zapłacilibyśmy za polskie wakacje? Które kierunki na wakacje są najtańsze i najciekawsze dla polskiej kieszeni? Sprawdzamy!

Ukraina i Azerbejdżan
Zdecydowanie im dalej na wschód, tym taniej. Najbliżej będzie to Ukraina. Do czasów wojny oczywiście najtaniej na wakacje można było wyjechać na Krym. Obecnie już te rejony nie są dostępne dla zwiedzających ze względu na działania wojenne. Warto jednak udać się nieco dalej na wschód – zapłacimy wprawdzie nieco więcej za bilety dojazdowe (na przykład za samolot), ale jednak sam pobyt będzie bardzo tani. Taka jest Gruzja, Turcja, a także Azerbejdżan, który staje się coraz bardziej modny wśród polskich turystów.

Ryga
Jeśli lubimy wędkować, zwiedzać specyficzne miasta oraz jeśli lubimy Bałtyk, wówczas ciekawie będzie wybrać się na Łotwę. Znajduje się tam wiele pięknych przyrodniczo miejsc, do których nie docierają jeszcze turyści. Coś dla miłośników języka rosyjskiego oraz dla osób, które chcą później pojechać dalej na północ. Z Łotwy bowiem można dostać się łatwo promem do Skandynawii. Ciekawie jest zwiedzić przede wszystkim Rygę, w której jest duże skupisko pięknych zabytków architektury secesyjnej. Starówka tego pięknego miasta jest, podobnie jak na przykład Dubrownik, czy Toruń, wpisana na listę UNESCO.

Serbia
Innym rejonem Europy, do którego należy udać się, jeśli chcemy wydać wyjątkowo mało na urlop, są Bałkany. Spośród państw znajdujących się na Bałkanach najtaniej będzie chyba w Serbii. Warto udać się tutaj w czasie, gdy jest festiwal trąbki. Można spędzić tutaj fajny czas w wioskach, patrząc jak pasterze wypasają owce. Można tutaj urządzać sobie rajdy samochodem lub urządzić camping nad jednym z jezior. Dodatkowo, atrakcją turystyczną jest oczywiście Belgrad.

Zwiedzanie Jordanii
Bardzo tanio będzie również w Jordanii. Tym bardziej, że od jakiegoś czasu Polska uruchomiła tanie połączenia lotnicze z tym krajem. Do Jordanii za niecałe sto złotych można polecieć z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Zdecydowanie warto udać się tam szczególnie w zimie, gdy niskie temperatury dają nam w kość. W Jordanii wygrzejemy się, a urlop tam spędzony będzie bardzo tani. Koszt wakacji w Jordanii oczywiście może szybko powędrować w gorę jeśli będziemy korzystali z licznych wycieczek fakultatywnych urządzanych w tym kraju. Nie sposób zwiedzać go bez takich wycieczek, bo najciekawsze zabytki są rozsiane w oddaleniu od siebie na terenie całego kraju.

Słowenia
Słowenia to również jeszcze mało doceniane wśród turystów państwo. Jest tam tanio, ale jednak nie ma zbyt wielu rozbudowanych i wygodnych kurortów. W biurach podróży nie znajdziemy tak wielu tanich wakacji dwutygodniowych jak na przykład do Grecji czy do Egiptu. Zachęcamy jednak do samodzielnego planowania sobie wakacji: Słowenia leży rzut beretem od Polski i można dojechać tam autem. Na miejscu znajdziemy dobre oferty na noclegi, a internet posłuży nam jako przewodnik po najciekawszych atrakcjach tego kraju. Warto nocować u ludzi, którzy są rdzennymi mieszkańcami Słowenii. Chętnie udzielają swoich domostw na noclegi dla turystów. W ten sposób wakacje w Słowenii będą tanie. Słowenia jest też atrakcyjna dla osób, które chcą wyjechać w piękne góry na narty w zimie i jednocześnie nie zapłacić majątku. Szlaki narciarskie są godne pozazdroszczenia. Ten kraj oferuje wiele dobrego również dla osób, które uwielbiają kajakarstwo: spływy kajakowe w Słowenii należą do najbardziej atrakcyjnych w Europie.

Wyspy greckie
Mimo wszystko w zestawieniu najtańszych kierunków na wakacje znajdą się greckie wsypy. Mimo że oczywiście najdroższa z nich – Santorini – jest nadal droga, to jednak kryzys odcisnął swoje piętno na Helladzie. Od 2008 roku obserwuje się sukcesywny spadek cen. O ile będziemy omijali bardzo turystyczne miejsca, to uda nam się w Grecji spędzić tak tanie wakacje, jakich nie znajdziemy nad polskim morzem!
Z naszej strony polecamy szczególnie wyspę Symi, na której kręcony był musical Mamma Mia!

Coraz bardziej popularna również staje się Albania
Albania wydaje się niektórym dość dzika. Może kojarzyć się z wysoką przestępczością. Niewielu z nas wie, że ten kraj niesamowicie ostatnio rozwija się pod względem turystycznym. Warto udać się do Albanii na tanie wczasy w Europie. Pogoda jest wspaniała, a morze nie ustępuje niczym temu, które widzimy w Grecji. Jedynym problemem tutaj jest lot organizując wczasy na własną rękę będziemy mieć problem ze znalezieniem taniego połączenia. Jeśli jednak zechcemy zorganizować sobie wczasy z biurem podróży w tym kraju, wówczas jak najbardziej polecimy za mniej niż 150 zł w jedną stronę.

Portugalia
Inny kierunek na tanie wakacje za granicą to oczywiście Portugalia. Faro, Porto i Lizbona znajdują się dość daleko od Polski. Dlatego lot zawsze będzie nie dość, że długi, to jeszcze dość kosztowny w porównaniu do tego, co zapłacimy za przelot na przykład do Grecji. Warto jednak zapłacić około 150 zł więcej, aby na miejscu cieszyć się dość tanimi wakacjami w południowej aurze. Osoby odwiedzające Portugalię zwykle doceniają możliwość zobaczenia oceanu. Idzie za tym oczywiście możliwość uprawiania sportów wymagających dobrych plaż z silnym wiatrem. Windsurfing w Portugalii jest nie dość, że udany, ze względu na warunki naturalne, to jeszcze jest tani. Polecamy udać się do stolicy tego kraju aby zobaczyć jeden z najokazalszych mostów w Europie oraz aby przejechać się jednym z zabytkowych tramwajów. Przez cały tydzień wakacji będziemy mieli co robić: od chodzenia po krętych uliczkach, poprzez oglądanie pięknych panoram miasta z okolicznych wzgórz, aż po kąpiele w oceanie.

Niemcy
Całkiem niedrogo może być również za naszą zachodnią granicą, u najbliższych sąsiadów, czyli w Niemczech. Mimo że to nie jest popularne wśród Polaków, to jednak urządzenie sobie urlopu w Bawarii może być tanie. Niemcy mają niesamowitą przyrodę oraz wiele zabytków do zobaczenia. Infrastruktura jest bogato rozwinięta, a dojazd nie stanowi żadnego problemu. Zdecydowanie warto odwiedzić nie tylko Bawarię, ale również Berlin, gdzie znajdziemy tanie noclegi. Koszty wyżywienia, a także ceny paliwa również nie zatrważają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here