Geocaching (czyt. geokeszing) to nazwa łącząca w sobie dwa słowa, tj. „geo” (ziemia, teren, turystyka) i „cache” czyli z angielskiego „skrytka”. Możemy określić tę aktywność jako rodzaj gry terenowej, w której stosowane są odbiorniki GPS. Uczestnicy próbują odnaleźć ukryte w lasach i na innych terenach skrytki, przygotowane przez innych, zazwyczaj bardziej doświadczonych, graczy. Brzmi super? Sprawdź, co jeszcze kryje się za tym hobby, które znalazło już mnóstwo fanów na całym świecie!
Geocaching – co to?
Można zatem śmiało powiedzieć, że geocaching to poszukiwanie skarbów. Co prawda w skrytkach nie znajduje się nic wartościowego, ale tutaj zamiast znalezienia drogocennych przedmiotów, liczy się satysfakcja z odkrycia schowka. O geocachingu większość osób usłyszała dopiero niedawno, tymczasem warto wspomnieć, że dziedzina ta obchodziła ostatnio… 15 urodziny! Zaczęła rodzić się w momencie spopularyzowania ręcznych odbiorników sygnału GPS. Stosowanie w zabawie współrzędnych geograficznych to podstawa, jednak gdy znajdziemy się w konkretnym miejscu, które wskaże nasz smartfon, szukanie skrytek dopiero się zaczyna! Wiele zależy od samego sygnału GPS. Odczyt współrzędnych geograficznych z satelitów GPS nie ma precyzyjnej dokładności – ta zazwyczaj wynosi kilka metrów.
Geocaching – jak zacząć w Polsce?
Jeżeli spodobał Ci się opis geocachingu, lubisz spędzać aktywnie czas, a od dziecka marzy Ci się poszukiwanie skarbów, to prawdopodobnie mamy dla Ciebie nowe, wspaniałe, ekscytujące hobby! Geocaching motywuje nie tylko do ruchu, ale i ćwiczeń umysłowych.
Czego potrzeba Ci na start? Przede wszystkim nawigacji GPS (w smartfonie). Sprawdź trzy serwisy – geocaching.com (największa platforma, która zrzesza poszukiwaczy skarbów – to serwis międzynarodowy z płatnym dostępem), Geocaching Polska oraz Opencaching Polska (dwa ostatnie są polskie i bezpłatne). To właśnie w tych miejscach odnajdziesz bazę skrytek, które potocznie zwane są keszami. Polskie serwisy geocachingowe posiadają bazę ponad 60 tysięcy skrzynek. Wszystkie są w klarowny sposób przedstawione na interaktywnej mapie. Jeżeli dopiero wkręcasz się w tę aktywność, możesz zacząć po prostu od skrytek dla początkujących. Z czasem przejdziesz do kolejnych poziomów trudności (5. jest najwyższy).
Często poszukiwanie skarbu to prawdziwe wyzwanie! Skrytki mogą być zakopane w ziemi, ukryte w pniu drzewa albo wrzucone w teren porośnięty gęsto pokrzywami. Dlatego zawsze warto pamiętać o dobrych butach terenowych, które sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach. Przydadzą się także ubrania ochronne, które zabezpieczą skórę przed ewentualnymi skaleczeniami. Sprawdzona kurtka w teren i wysokiej jakości akcesoria turystyczne to podstawowa wyprawka dla każdego miłośnika geocachingu.
Geocaching – pierwsza wyprawa
Najłatwiej zacząć od skrytek, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania (skarby najczęściej ukryte są w parkach i innych miejskich, zielonych przestrzeniach). To dobre rozwiązanie, bo nie wymaga przemieszczania się w odległe tereny. Jeżeli taka zabawa Ci się nie spodoba, po prostu wrócisz do domu. Poza tym znajome tereny ułatwią Ci początek przygody z geocachingiem. Zmniejszysz ryzyko, że zgubisz się w miejscach, w których jesteś pierwszy raz. A niepotrzebny stres na początku na pewno nie pomoże Ci pokochać tej dziedziny. Szkoda byłoby się zrazić do tak wyjątkowej aktywności, która ma już miliony (!) fanów na całym świecie. Gdy dotrzesz do skrzynki, sprawdź, czy ta nadal jest aktywna. Jeżeli system podpowie, że skrytka dawno nie była używana, niestety jest duża szansa, że zniknęła (np. ukradziona z premedytacją albo zabrana przez kogoś, kto nie ma pojęcia o geocachingu).
Geocaching – rodzaje i zawartość skrytek
Uczestnicy zabawy zakładają różne rodzaje skrzynek. Te, które wspomina się najczęściej, to:
- skrytka tradycyjna – standardowe pudełko, które często jest pojemnikiem na żywność;
- quiz – skrytka, do której dotrzesz, tylko jeśli rozwiążesz zagadkę (np. równanie matematyczne);
- zagadkowa skrytka – dotarcie do niej wymaga rozwiązania bardzo skomplikowanej łamigłówki;
- own-cache – skrytka, która znajduje się przy… właścicielu. By do niej dotrzeć, trzeba najpierw spotkać właściciela (pierwotnie takie skrzynki miały na celu zachęcenie uczestników do poznawania się).
Skrytki, by nie ulegały zniszczeniu, muszą być wodoodporne oraz właściwie zabezpieczone. Jeżeli poszukujesz mikro lub małej skrzynki, to spodziewaj się, że jej zawartość wyciągniesz np. z fiolki po lekach. Każda skrytka z wierzchu musi być opisana. W jej środku znajduje się tzw. logbook zawierający wpisy kolejnych osób, które go odnalazły. Przedmioty, które często można znaleźć w skrytkach, to ołówki, temperówki i inne mało wartościowe przedmioty. Można je zostawić albo zabrać. Jeżeli wybierasz drugą opcję, koniecznie zostaw coś innego (pod żadnym pozorem nie śmieci i inne bezużyteczne rzeczy).
Geocaching robi furorę na całym świecie, także w Polsce. Trudno się dziwić – to naprawdę pełna emocji aktywność, której może spróbować każdy bez względu na zasobność portfela, wiek czy zdrowie. Życzymy samych atrakcyjnych i ciekawie ukrytych skrytek. Pamiętaj, by wyposażyć się w wygodne buty, ubrania i akcesoria, które w dobrych cenach znajdziesz na sklepiguana.pl.
Źródło zdjęć: unsplash.com, pexels.com