Jakie trasy rowerowe warto przejechać w te wakacje

Jazda na rowerze to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Okres wakacyjny sprzyja rowerowym wycieczkom, a dla mieszkańców większych miast to właściwie jedna z niewielu okazji w roku, by chwycić swój jednoślad i wyruszyć w Polskę odkrywać nowe szlaki. Nasz kraj, ze względu na spore zróżnicowanie geograficzne i krajobrazowe, ma w tym aspekcie wiele do zaoferowania. Jakie trasy rowerowe warto wziąć pod uwagę, planując wakacyjny wypad?

Poznaj najciekawsze trasy rowerowe w Polsce 

Pomimo tego, że trasy rowerowe w Polsce wciąż nieco odstają poziomem od tych u naszych zachodnich sąsiadów, trzeba przyznać, że w ostatnich latach pod tym względem wiele zmieniło się na lepsze. Infrastruktura w miastach uległa znacznej poprawie, a co za tym idzie wiele osób wybrało rower jako swój główny środek transportu, np. do pracy. Także obszary podmiejskie i wiejskie oferują wiele tras krótko- i długodystansowych, podzielonych względem poziomu zaawansowania – zarówno amatorzy, jak i zapaleni cykliści znajdą więc coś dla siebie. Szlaki rowerowe w Polsce cechują się dużą różnorodnością, a poniżej przedstawiamy te według nas najciekawsze.

rower

Trasa rowerowa Green Velo, czyli szlakiem wschodniej Polski 

Nie bez powodu szlak Green Velo znalazł się jako pierwszy na tej liście. Jest to najdłuższa spójnie oznakowana trasa rowerowa w całej Polsce, rozciągająca się na długości około 2000 km, poczynając od Elbląga, a kończąc w rejonie Gór Świętokrzyskich. Prowadzi przez mało uczęszczane asfaltowe drogi publiczne i ciągnie się przez 16 parków krajobrazowych, 5 parków narodowych i aż 5 województw: podlaskie (598 km), podkarpackie (459 km), lubelskie (414 km), warmińsko-mazurskie (397 km) oraz świętokrzyskie (210 km). Prawie 600 km trasy przejedziemy drogami leśnymi, a 180 km stanowią szlaki w dolinach rzek. Po drodze natkniemy się na wiele zabytków, takich jak kompleks klasztorny w Supraślu, katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim czy dawne miasteczka żydowskie: Leżajsk oraz Tykocin. To oczywiście jedynie przedsmak wszystkich atrakcji, jakie oferuje trasa Green Velo. 

Na długości wspomnianych 2000 km rozstawiono ok. 7 tys. znaków rowerowych, czytelnie informujących turystów o prawidłowej trasie przejazdu. Po drodze miniemy blisko 900 tzw. Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli obiektów usługowych, noclegowych i gastronomicznych, otwartych dla gości szukających ciepłego posiłku czy miejsca na odpoczynek. Przed wyruszeniem w trasę warto wejść na oficjalną stronę internetową szlaku Green Velo i zapoznać się z załączoną tam mapą, by na spokojnie sprawdzić odcinki oraz dostępne po drodze atrakcje turystyczne.

Szlak wokół Tatr

Trasa rowerowa dookoła Tatr to 280-kilometrowa pętla (mająca swój początek i koniec w Nowym Targu), przebiegająca przez górskie szlaki po stronie polskiej oraz słowackiej. Prowadzi przez 4 krainy geograficzne: Orawę, Podhale, Spisz i Liptów. Szlak zachwyca przede wszystkim niesamowitymi krajobrazami oraz walorami przyrodniczymi, choć należy zaznaczyć, że nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowanie zalecamy wycieczkę na rowerach górskich, XC lub enduro, z oponami o dobrej przyczepności, które poradzą sobie na bezdrożach. 

Z ciekawszych atrakcji, jakie można zobaczyć po drodze, warto wymienić chociażby Zamek Orawski (Oravsky Hrad) czy drewniany kościół ewangelicki w Lestiny. Obiekt ten został wybudowany w 1688 roku, a od 2008 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te i wiele innych miejsc znajduje się po stronie słowackiej, która jest niestety bardzo słabo oznaczona. Jadąc przez kolejne odcinki trasy, można łatwo zabłądzić, dlatego dobrze jest mieć pod ręką mapę lub smartfona z GPS-em. Bez nich wybór właściwego szlaku jest praktycznie niemożliwy.

rower gory

Szlak Orlich Gniazd – rowerem czy pieszo?

Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najstarszych szlaków turystycznych w Polsce. Przebiega przez województwo śląskie (98 km) i małopolskie (86 km), łącząc dwa miasta: Kraków oraz Częstochowę. Turyści mają do wyboru trasę dla pieszych (162 km), wariant dla rowerzystów o długości 184 km oraz szlak konny. Na każdym z powyższych możemy liczyć na przepiękne widoki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na czele z wapiennymi wzgórzami i systemem XIV-wiecznych zamków i fortyfikacji wzniesionych za panowania króla Kazimierza Wielkiego. 

Na obszarze województwa śląskiego pojawiają się liczne tabliczki z oznaczeniami szlaku oraz pobliskich atrakcji turystycznych, prowadzące nas jak po sznurku – nie sposób tu zabłądzić. Gorzej niestety prezentuje się fragment trasy w województwie małopolskim, gdzie wskazane jest już wspomaganie się mapą. Szlak Orlich Gniazd jest dość trudny także pod kątem ukształtowania terenu. Pomijając odcinki przebiegające przez drogi asfaltowe, należy przygotować się na liczne podjazdy i zjazdy, wymagające siły w nogach oraz dobrego panowania nad rowerem. Niektóre piaszczyste drogi leśne mogą nawet wymusić zejście z roweru i przeprowadzenie go przez trudny odcinek. Nie należy się jednak zrażać, bo malowniczy Szlak Orlich Gniazd można bez pośpiechu przejechać w dwa dni, nocując w kwaterach prywatnych bądź rozstawiając po drodze namiot. Zapierające dech w piersiach krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej bez dwóch zdań wynagrodzą nam wszelkie niedogodności.

Szykujesz się do spędzenia wakacji na rowerze? Zajrzyj na lulagoga.pl/blog i sprawdź, czego będziesz potrzebować, aby bezpiecznie i z pełną satysfakcją dotrzeć do każdego celu!

Źródło zdjęć: pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here