Kilka ciekawostek o Malediwach

Malediwy do niedawna były zarezerwowane dla najbogatszych. Jednak w ostatnich latach coś się zmienia i można zaobserwować, że stały się również wśród Polaków zupełnie normalnym kierunkiem na urlop: takim jak Sardynia czy Maroko. Dziś sprawdzimy, ile zapłacimy za wycieczkę na Malediwy, co można ciekawego tam znaleźć oraz jak wygląda życie codzienne na tych pięknych wyspach.

Malediwy – wycieczka w zasięgu ręki każdego Polaka
Urlop na Malediwach kojarzy nam się z luksusami: piękne widoki dotychczas zarezerwowane były tylko dla najbogatszych. Nic jednak bardziej błędnego: obecnie na wczasy na Malediwach może pozwolić sobie każde przeciętne polskie gospodarstwo domowe.

Dlaczego wczasy na Malediwach są coraz tańsze?
Wczasy na Malediwach są obecnie coraz tańsze, a co za tym idzie, bardziej dostępne dla zwykłych śmiertelników ze względu na to, że zwiększa się dostępność tanich linii lotniczych. O ile wcześniej przelot na Ocean Indyjski był możliwy do zrealizowania tylko z Warszawy i tylko LOT-em lub arabskimi liniami lotniczymi, tak obecnie w tamte rejony lata nawet Wizzair. Nie jest trudno znaleźć loty na Malediwy, których cena nie przekroczy 1600 zł w obie strony.

Noclegi na małych wyspach na Malediwach
Dodatkowo, zmniejszają się stopniowo koszty noclegów na Malediwach. Od 2009 roku weszło na wyspach nowe prawo, które pozwala mieszkańcom przyjmować turystów do swoich prywatnych domów. Otworzono więc mnóstwo pensjonatów na wyspach, które są alternatywą dla wielkich kurortów.

Małe, prywatne pensjonaty na wyspach
Takie pensjonaty na wyspach Malediwów są tańsze niż noclegi w wielkich kurortach turystycznych. Dodatkowo, nocując u mieszkańców wysp można podejrzeć ich codzienne życie, a to jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż leżenie nad basenem w kurorcie. Niektóre kurorty wręcz oferują wycieczki fakultatywne na wyspy po to, aby w programie zamieścić oglądanie codziennego życia mieszkańców. Warto poszukać pensjonatów na azjatyckich stronach skupiających ogłoszenia noclegów. Im więcej czasu od wprowadzenia nowego prawa mija, tym więcej takich ogłoszeń możemy znaleźć na platformach typu Trivago lub Booking.

Dlaczego lubimy Malediwy?
Na Malediwach mamy przede wszystkim piękne widoki i niemal przez cały rok jest tam bardzo gorąco. Turkusowa woda, biały piasek na plaży, palmy i drinki z palemką: to właśnie Malediwy. Wakacje na wyspie są ucieleśnieniem potocznego wyobrażenia raju.

Czym w zasadzie są Malediwy?
Malediwy znajdują się na Oceanie indyjskim, znajdują się obok Indii. Jest to archipelag około 1200 wysp. Z 1200 zamieszkanych jest około 300. Rozpiętość między najbardziej odległymi wobec siebie wyspami wynosi około 800 km. Mieszkańcy podróżują między wyspami za pomocą łodzi. Stolicą Malediwów jest Male: dość zatłoczone i żywe miasto. Samo w sobie jest ciekawe i warto zobaczyć, jak żyje się w takim zgiełku gdzieś na końcu świata.

Malediwy: wyspy, które znikają z powierzchni ziemi
Ciekawostką jest fakt, że Malediwy stale są zalewane: co roku obserwuje się, że teren obniża się. Ocenia się, że w zasadzie za kilkadziesiąt lat wysp już może nie być. Jeśli więc chcemy odwiedzić te wyspy, to trzeba zdecydować się w ciągu najbliższych kilku dekad, bo możemy być ostatnimi, którzy będą mieli szansę zobaczenia tego raju na ziemi.

Kiedy najlepiej lecieć na urlop na Malediwy?
Najlepszym czasem jest grudzień, styczeń i luty. Wtedy właśnie pogoda w Polsce daje się nam we znaki i jednocześnie właśnie wtedy na Malediwach jest najciekawiej. Jest najwięcej słonecznych dni, stosunkowo mało deszczu, a niego jest bez chmur. Później rozpoczynają się wichury na wyspach, zaczyna padać nieprzyjemny śnieg i pojawiają się problemy z komunikacją między wyspami. Środek naszej zimy to również czas, kiedy upały na Malediwach są najmniej odczuwalne – bo obniża się wtedy na wyspach poziom wilgotności.

Malediwy: jaka różnica czasu?
Osoby wybierające się na Malediwy musza przesunąć swoje zegarki do przodu o 4 godziny. Przylatując na wyspy możemy nabawić się jet lagu. Niektóre kurorty wprowadzają na swoim terenie czas europejski – po to, aby goście nie odczuli zmiany czasowej. Zdecydowanie poleca się więc wybrać na wakacje – Malediwy właśnie tam, jeśli chcemy, aby nasz urlop służył tylko i wyłącznie naszemu relaksowi. Kurorty, które dostosowują zegarki do turystów dbają na przykład o to, aby śniadanie rozpoczynało się o tej porze, o której rozpoczynałoby się w Europie.

Dlaczego kobiety na Malediwach kąpią się w ubraniu?
Malediwy to państwo muzułmańskie. Zgodnie z tym, kobiety chodzą w ubraniach, nawet gdy panują największe upały. Mężczyźni również nie chodzą w krótkich spodenkach. Dodatkowo, na terenie wysp nie ma alkoholu. Jeśli znajdziemy jakiś bar, to tylko na terenie kurortu. To być może odstrasza wielu turystów od nocowania w prywatnych domach na terenie mniejszych wysp.

Islam jest religią obowiązującą oficjalnie. Każda osoba, która chce zrezygnować z islamu i przejść na inną religię, utraci obywatelstwo Malediwów. Analogicznie, gdy zechcemy przeprowadzić się na Malediwy i na przykład poprowadzić tam biznes, będziemy musieli przejść na islam. Jest to istotna przeszkoda dla szerzenia się tam zachodnich korporacji turystycznych.

Wakacje – Malediwy w resorcie
Na terenie wysp znajduje się obecnie około 70 oficjalnie działających resortów. Miejsc noclegowych z pewnością nie zabraknie. Na terenie resortów sprzedawany jest alkohol, znajdują się specjalnie wydzielone dla turystów plaże bikini, na których normalne jest kąpanie się w stroju kąpielowym. Kobiety, które jednak chcą wydostać się poza teren resortu powinny zachować powściągliwość w zachowaniu i stroju. Samodzielne przechadzanie się kobiety po ulicy lub pójście na obiad do restauracji jest uznawane za hańbiące w krajach islamu. Niestety turystki bywają traktowane niemiło w sytuacji, gdy zostają na tym przyłapane na wyspach.

W obrębie jednego resortu może znajdować się kilka małych wysp, które są połączone ze sobą za pomocą małych mostów. Resorty organizują czasami sztuczne plaże wokół chatek z trzciny budowanych na wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here