Letni śpiwór

Zima już prawie za nami, więc miłośnicy górskich wędrówek zacierają ręce i zaczynają planować wakacyjne wyprawy. Na kilkudniowej wycieczce w Tatry czy Beskidy przyda się oczywiście dobry śpiwór letni, zwłaszcza w przypadku noclegu pod namiotem. Sklepy oferują najróżniejsze modele, ale jak wybrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując śpiwór na lato!

Nawet latem można zmarznąć

Jaki śpiwór na lato pod namiot wybrać? Pogoda w Polsce bywa kapryśna, więc odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Ciepłe noce w naszym kraju zdarzają się stosunkowo rzadko, dlatego podczas biwaku bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wychłodzenie organizmu niż jego przegrzanie. Poszukiwania odpowiedniego śpiwora na lato zaczynamy zatem od sprawdzenia, jakie temperatury panują w miejscu noclegu. Różnice pomiędzy regionami Polski bywają spore, nie mówiąc o sytuacji, gdy wybieramy się za granicę. Uzyskaną w ten sposób wartość porównujemy z zakresami temperatur podawanymi przez producenta. Na śpiworze znajdują się najczęściej trzy wartości, więc którą z nich brać pod uwagę?

śpiwór puchowy

Jak czytać oznaczenia na śpiworze?

Renomowani producenci śpiworów podają zakresy temperatur opracowane zgodnie z normą EN 13537/ISO 23537. Tylko taka metoda daje gwarancję, że wartości są efektem badań laboratoryjnych, a nie zwykłego szacowania. Przy zakupie śpiwora letniego (i każdego innego) najważniejsze są dwie liczby. Temperatura graniczna (T-limit) to najniższa temperatura, w której standardowo zbudowany mężczyzna może liczyć na komfortowy sen. Z kolei temperatura komfortu (T-comfort) to analogiczna wartość opracowana z myślą o kobietach, które ze względu na anatomię marzną trochę bardziej. Ostatnia wartość to temperatura ekstremalna (T-extreme), czyli najniższa temperatura, w jakiej skulony mężczyzna po 6 godzinach obudzi się z zimna, a kobieta może spodziewać się dreszczy. Jak łatwo się domyślić, nie kierujemy się nią podczas zakupu.

Śpiwór letni – puchowy czy syntetyczny?

Gdy wiemy już, jakiej temperatury spodziewać się w miejscu noclegu, pojawia się kolejne pytanie – śpiwór puchowy czy syntetyk? Naturalne wypełnienie jest oczywiście lepsze – wyróżnia się doskonałymi właściwościami kompresyjnymi i niską wagą. Letni śpiwór puchowy będzie ważyć nawet trzy razy mniej niż syntetyk o podobnych parametrach, a do tego zmieści się w worku wielkości butelki wody! Idealnie sprawdzi się więc podczas długich wędrówek, gdy chcemy maksymalnie ograniczyć ciężar plecaka. Największą wadą modeli z naturalnym wypełnieniem jest stosunkowo wysoka cena. Na szczęście, ze względu na niezwykłą trwałość, jest to inwestycja na kilkanaście sezonów. Tańsze syntetyki wyróżniają się pod jednym względem – lepiej reagują na kontakt z wodą (istnieją jednak sposoby, aby przed wodą zabezpieczyć śpiwór z wypełnieniem puchowym). Wniosek jest więc jeden – jeśli tylko pozwala na to budżet, warto zainwestować w śpiwór puchowy!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem śpiwora na lato warto przemyśleć preferowany kształt. Prostokątne modele kopertowe zapewniają większą swobodę ruchu, a po rozpięciu można ich używać jako zwykłej kołdry. Mumia jest za to bardziej kompaktowa i lepiej przylega do ciała, a niewielka ilość powietrza do ogrzania oraz małe pole powierzchni zewnętrznej przekłada się na mniejsze straty ciepła. W przypadku lekkich śpiworów letnich nie jest to jednak aż tak istotne, jak w modelach na niskie temperatury. Aby śpiwór służył nam przez wiele sezonów, tkanina, z której jest uszyty, powinna być solidna i odporna na przetarcia. Przyda się również rozpinany w dwie strony zamek – jeśli noc okaże się wyjątkowo ciepła, można wpuścić do środka trochę chłodnego powietrza.

śpiwór na lato

Śpiwór letni Pajak – inwestycja na długie lata

Pajak to polska marka, która specjalizuje się w produkcji cenionych na całym świecie wyrobów puchowych. Ekspedycyjne śpiwory Pajak są wybierane przez najlepszych himalaistów i alpinistów, a lżejsze modele idealnie sprawdzają się podczas wakacyjnych aktywności. Z myślą o wiosennych i letnich biwakach powstała linia Quest, na którą składają się bardzo wszechstronne modele. Quest Blanket to klasyczny, prostokątny śpiwór letni, który można również wykorzystywać jako zwykłą kołdrę. Śpiwór Quest Switch umożliwia wyjęcie rąk przez boczne otwory i rozpięcie dolnego zamka, aby chodzić. Z kolei Quest4Two to nagradzany model dla dwóch osób. Ekwipunkowym minimalistom polecamy kompaktowy śpiwór letni Pajak Core 250, który waży zaledwie 420 g, a po kompresji zajmuje 2,5 litra. Wszystkie wymienione modele są dostępne w sklepie producenta na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here