Ratowanie tonącego - praktyczne wskazówki

W tym artykule poruszamy niestety dość trudny i nieprzyjemny temat. Dotyczy on bowiem udzielania pomocy topiącemu się człowiekowi. Zadanie to nie jest łatwe i przewidziane dla osób, które bez wątpienia wiedzą, jak to zrobić. Przeciętna osoba jednak również będzie w stanie zdziałać wiele, jeśli odpowiednio wcześnie zapozna się z kluczowymi wskazówkami. Jest to temat, którego nie należałoby bagatelizować, szczególnie ze względu na zbliżający się wielkimi krokami sezon letni, w którym liczba ofiar utonięcia drastycznie wzrasta. W poniższym artykule postaramy się przekazać najważniejsze informacje, dotyczące tego, jak w obliczu tej sytuacji zachować się najlepiej.

Przyczyny

Niestety, ale statystyki wskazują na to, że najczęstszą przyczyną (90%) ludzkich utonięć jest spowodowane spożyciem alkoholu przed wejściem do wody. Jest to wizja wyjątkowo zniechęcająca, ponieważ system edukacji szkolnej jest wyraźnie skoncentrowany na podnoszeniu świadomości uczniów względem ogólnych zasad bezpieczeństwa i konsekwencjach nieodpowiedniego postępowania. Mimo tego ma się wrażenie, że nie przynosi to planowanych rezultatów. Kolejną z przyczyn może być niewystarczająca uwaga rodziców nad dziećmi, które bez ich świadomości wchodzą do wody. Pozostałe przypadki są pojedyncze. Przykładem są między innymi utonięcia przez nagłe zasłabnięcie, silne skurcze, skoki termiczne czy brawurowe skoki na główkę.

Proces tonięcia

Topienie składa się z kilku etapów. Poważne zmiany w mózgu zachodzą już po 4 minutach braku dostępu do powietrza. W pierwszym z nich osoba świadomie stara się nie dopuścić, by woda dostała się do jego płuc i ten etap może trwać maksymalnie minutę. Następnie ciecz mimowolnie dostaje się do płuc, a jeśli proces topienia trwa dalej, zwiększa się głębokość i szybkość oddechu pod wodą, które ma miejsce jeszcze przez kolejne 60 – 90 sekund. Fazą ostatnią jest kilka ruchów oddechowych, dziejących się już poza świadomością topielca.

Co robić, gdy zobaczymy topiącą się osobę?

Jak w każdej sytuacji ekstremalnej, należy postarać się, by zachować względny spokój i zważać także na swoje bezpieczeństwo. Po zadzwonieniu po ratownictwo wodne i zwołaniu pomocy pozostałych plażowiczów powinniśmy przystąpić do ratowania topielca z wody. Warto nadmienić, że za brak udzielenia pomocy, przewidziane jest poniesienie odpowiedzialności karnej. Jeśli osoba topiąca się jest stosunkowo niedaleko brzegu lub pomostu, najlepszym rozwiązaniem jest podanie mu grubszego badyla, gałęzi bądź wiosła. Możemy także rzucić koło ratunkowe pod postacią nadmuchanej piłki lub materacu. Popularnym sposobem jest także stworzenie łańcucha z ludzi, od najgorzej do najlepiej pływającej osoby od strony plaży. Ostatnia osoba w łańcuchu podaje topielcowi przedmiot, tak by z pomocą pozostałych, wyciągnąć go na brzeg. Potem należy wykonać resuscytację oddechową, przy czym wskazane jest użycie defibrylatora, jeśli jest taka możliwość.

Po więcej informacji odnośnie ratownictwa czy sprzętu pożarniczego zapraszamy na strefa998.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here